Lékaři testují lék na lupénku

Marie Prstková (25) odmítala obléknout si v létě krátkou sukni. Důvod? Její nohy hyzdily obrovské zarudlé fleky – lupénka. „Stejně tak jsem se nemohla učesat, protože jsem měla ve vlasech něco jako zatvrdlý vaječný bílek,“ popisuje žena.

Letos na jaře začala používat nový přípravek, který se do Evropy dostal z Austrálie. Prstkové pomohl zbavit se projevů zákeřné nemoci. Že má skutečně léčebné účinky, teď potvrdili i dermatologové. Znamená to naději pro mnoho lidí – lupénkou u nás trpí 300 tisíc lidí.

Lékaři ovšem připomínají, že přípravek Dr Michaels je vhodný spíše pro chronickou formu nemoci, nikoli pro akutní stavy. I to ukázala nová studie, která probíhala po celé zemi a opírala se o zkušenosti více než dvou stovek nemocných.

Přípravek není klasifikován jako lék – jedná se o kosmetiku. Přesněji řečeno je to léčebná kosmetika, právě tak označují sadu mýdla, gelu a tělového mléka v zahraničí.

„Musím přiznat, že jsem byl velmi skeptický. Je to přece jen alternativní metoda. Výsledky měě však velmi mile překvapily,“ říká přední český dermatolog František Novotný. Přípravky účinkovaly u více než osmdesáti procent pacientů. Novotný své pacienty léčí pomocí tohoto přípravku už tři roky. „U některých trvá zhojený stav více než rok,“ dodává. Pro mnohé nemocné je to výborný výsledek. „Léčil jsem se pomocí kortikoidů i fotoléčby. To však nejde pořád, musí se dělat přestávky. Takže se lupénka vracela po dvou až třech měsících,“ popisuje osmadvacetiletý Ondřej Tichota z Mělníka. Nyní je již čtyři měsíce bez projevů nemoci.

Balení za 2 000 korun

Jiní lékaři si zatím zachovávají odstup. „Od pacientů jsem slyšela nadšené hlasy, že jim tyto přípravky pomáhají. Sama jsem však zastáncem klasických metod,“ říká dermatoložka Monika Arenbergerová. Obává se, že dobré výsledky nemusí vydržet dlouho. Myslí si však, že se převážně přírodní kosmetikou nemůže nic zkazit. Přípravky jsou navíc podle dětských dermatologů vhodné i pro malé pacienty.

Jelikož se jedná o kosmetiku a nikoli léky, musí si pacienti s lupénkou balíček platit sami. Jedno balení vyjde zhruba na dva tisíce korun. Některým pacientů, léčba zabrala už po třech baleních.

Přípravky mají vedlejší účinky, a to, že pacientům prvních několik týdnů zarudne kůže. „To mi přišlo jako velmi malá daň vzhledem k tomu, že se lupénka ztratila,“ konstatoval Ondřej Tichota.

Zdroj: MF Dnes / datum vydání 24. 9. 2008

Autor: Lucie Frydecká

Lékaři testují "lék" na lupénku (PDF)