Lupénku nevyléčíte, jen zmírníte projevy

Lupénka i atopický ekzém jsou genetickým problémem, nemůžete se jich tedy natrvalo zbavit. Jediné co může člověk udělat, je zmírnit její projevy na kůži. Uvedl to australský lékařský vědec Michael Tirant, který odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz. V on-line rozhovoru také prozradil, co je základem jeho úspěšného krému na některé kožní nemoci, který používají u svých nejvážnějších pacientů i přední čeští dermatologové. "Je tam hodně bylin a esenciálních olejů, celkem 27. Pocházejí z různých míst světa, jen několik jich pochází z Evropy, přesněji ze Španělska," odpověděl Tirant čtenářce Monice.

Australského vědce Michaela Tiranta přivedly k výzkumu nových přípravků na lupénku a další vážné kožní choroby zdravotní potíže členů jeho rodiny. Vypracoval se na světovou špičku a spolupracuje s předními kapacitami v oblasti dermatologie v mnoha státech včetně České republiky.

"Zpočátku jsem byl k přípravku skeptický, stále mi někdo nosí různé zázračné léky. Ale nakonec nás Tirantova přírodní kosmetika velmi překvapila," řekl jeden z předních českých dermatologů, profesor František Novotný z Pražského dermatologického centra, který vyzkoušel přípravky australského vědce na 130 pacientech. "Sto čtyři nemocných bylo zcela zahojeno, dalších osmnáct se zlepšilo o 50–70 %, čtyři nemocní se zlepšili o 25 %," řekl Novotný. Podobné zkušenosti má i profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka. "Řádově za týden už cítí pacienti úlevu a do 6 týdnů je u 80 % výrazné zlepšení," konstatovala Hercogová.

Lupénkou mohou onemocnět i děti

Lupénkou trpí každý padesátý občan České republiky. Jedná se o nevyléčitelné zánětlivé onemocnění kůže, které se objevuje na hlavě, končetinách, trupu a nehtech. Způsobuje vznik chronických, ostře ohraničených skvrn, pokrytých stříbřitými šupinami. Při léčbě může nemoc přechodně ustoupit.

Většinou postihuje lidi od 20 do 60 let, častěji ženy, v 15 % propuká už u dětí do deseti let věku. Z 60 % je onemocnění dědičné, v ostatních případech souvisí se sníženou imunitou.

Michael Tirant

Dermatolog Michael Tirant pochází ze Seychelských ostrovů, nyní žije v Austrálii. Jeho řada přípravků Dr Michaels pomáhá pacientům s kožním onemocněním po celém světě.

Přípravky jsou k dostání v lékárnách, pojišťovna na ně nepřispívá, protože nejde o léky.

Autor: MF DNES, Petra Barochová

Zdroj: http://ona.idnes.cz/lupenku-nevylecite-jen-zmirnite-projevy-rekl-australsky-vedec-ps5-/zdravi.aspx?c=A090521_005037_vase-telo_pet