Nová naděje pro 300 000 Čechů nemocných lupénkou

Lupénka dohání lidi i k sebevraždám!
Psoriáza je úděl, kterým trpí asi 300 000 Čechů. Ti všichni teď mají naději. Objevil se nový účinný preparát.

Mohou být milí, chytří, slušní, a přesto se jich okolí často straní nebo dokonce štítí. I takový může být život lidí, kteří onemocněli psoriázou, nevyléčitelnou nemocí, kterou všichni znají pod českým názvem lupénka a která postihuje největší orgán našeho těla, kůži. Po celém světě jí trpí asi 25 milionů lidí.

Rudá popraskaná kůže plná trhlinek, žluté zkroucené nehty na rukou i nohou, prsty, které vypadají, jako by byly plesnivé. Tělo poseté šedivými šupinkami, které neustále odpadávají z těla. Bolest, svědění, pocity méněcennosti, které u mnohých pacientů mohou skončit až myšlenkou na sebevraždu.

Odhaduje se, že lupénkou trpí každý padesátý člověk. Přitom zatím neexistuje lék, který by psoriázu uměl vyléčit, dostupné přípravky pouze potlačují hlavní příznaky, které se objevují na kůži. „Lupénka má mnoho podob, jsou dokonce příznaky, které vidět nejsou a pacienty vyřadí dlouhodobě nebo dokonce trvale z běžného života,“ vysvětluje profesorka Jana Hercogová z pražské nemocnice Na Bulovce. „Jen málokdo také ví, že nemoc není infekční, nikdo ji nemůže dostat po fyzickém kontaktu s nemocným a není důvod se nemocným lidem vyhýbat,“ dodává renomovaná dermatoložka.

Nemoc mě vyřadila ze života

Pavel Mastík trpí lupénkou už několik let. Dokonce kvůli ní musel odejít z práce. „Mám tzv. psoriatickou artritidu. Nemoc napadla klouby uvnitř těla, a to je velice bolestivé. Z třiceti dnů v měsíci jsem dvacet dnů pohyblivý, ale zbývajících deset se nemohu pohnout,“ líčí Šípu své potíže pacient s lupénkou. Zdaleka to však nejsou jeho jediné problémy. „Poslední výzkumy ukázaly, že psoriáza zatěžuje psychiku nemocného mnohem více nebo stejně jako třeba u nádorového onemocnění či infarkt myokardu. Zhruba v deseti procentech případů dříve či později takový pacient pomyslí na sebevraždu,“ doplňuje pacientka profesor Petr Arenberger, přednosta kožní kliniky vinohradské nemocnice v Praze.

Svitla nová naděje

Onemocnění může mít mírnou, středně závažnou až závažnou formu. Podle toho, jak velkou část těla lupénka napadla a v jaké síle se volí léky. Lehká forma se léčí mastmi, oleji a krémy. Jde zejména o steroidní kortikoidy, které mají však vedlejší účinky a léčba se musí přerušovat. U těžší formy nastupuje navíc ultrafialové záření, takzvaná fotoléčba. Ideální je také pravidelně jezdit k Mrtvému moři, které má na nemocnou kůži díky extrémnímu množství soli, magnézia a dehtových látek blahodárné účinky. Na středně těžkou až těžkou formu nemoci pak lze použít biologickou léčbu, takzvaná biologika ve formě infuzí nebo injekcí.

„Novou nadějí pro chronicky nemocné pacienty se jeví přírodní přípravky Dr Michaels. Kombinace čistícího gelu, masti a tělového mléka dosahuje u chronicky nemocných pacientů vysoké efektivity už do několika týdnů. Úspěšnost je přes 80 procent a přípravek neobsahuje žádné kortikosteroidy,“ shrnuje výsledky testů na klinice profesorka Hercogová.

Co je lupénka

U zdravé kůže dozrávají buňky za 28 dní. U pacientů s lupénkou se ale vinou zánětu dostanou na povrch už za tři až čtyři dny. Dozrají jen velmi nekvalitně, a tím vzniká přebytečné množství nedokonalých kožních buněk, které povrch kůže hyzdí. Lupénka se přitom může objevit všude, dokonce může pokrývat celé tělo. Onemocnění se nejčastěji objeví mezi patnáctým a pětatřicátým rokem a trvá do konce života. Nemocí nemusí trpět nikdo v rodině. Postihuje stejně muže jako ženy.

Není důvod k obavám

Lidé s lupénkou se během svého života dostávají do situací, kdy se jich ostatní lidé štítí. Je to ale naprosto zbytečné, tato choroba není infekční a nikdy ji nemůžete od žádného nemocného chytit. Ani při podání ruky, ani při líbání nebo milování.

Jak která léčba zabírá
Biologická léčba

Tyto léky jsou velmi drahé a mají vedlejší účinky. Na půl roku stojí kolem 400 tisíc korun. Pojišťovny je proto hradí pouze pacientům, u kterých ostatní celková léčba selhala. Takových je v ČR v současnosti asi 350. Ale ani biologické léky lupénku zcela vyléčit neumí. Efektivita je asi 46 procent. Nemoc se asi po 3 měsících vrací.

Lokální léčba

Kortikosteroidy a deriváty vitaminu D představují nejlevnější variantu s poloviční účinností. Stojí podle rozsahu a doby aplikace 100–2 000 Kč. Částečně léky hradí pojišťovny. Vážné jsou vedlejší nežádoucí účinky, např. ztenčení kůže, krvácení, větší ovlasení a ochlupení, pajizévky, ovlivnění metabolismu a hormonální hladiny. Nemoc se vrací v plném rozsahu.

Dr Michaels

Ve srovnání s jinými metodami je to velmi bezpečný přípravek bez kortikoidů. Vykazuje efektivitu 82,3 procenta. Cena pro pacienta za rok se pohybuje mezi 4 až 6 tisíci korunami. Přípravek nehradí pojišťovna, jde o kosmetikum. Nemoc se v menším rozsahu vrací, v dalších dnech přichází zlepšení.

Ondřej: Stal se zázrak!

První flíček se na těle Ondřeje Tichoty (28) objevil, když mu bylo něco málo přes 11 let. Původně nenápadná rudá skvrna postupně zachvátila téměř celé tělo. Od té doby se usměvavý sympaťák učí žít a prát s lupénkou. Teď je čtyři měsíce bez problémů.

Bylo to jak na houpačce. Po náporu choroby, která postupně zachvátila nohy, ruce, hlavu i trup, hledali Ondřej a jeho nejbližší všechny možné metody léčby. „Na začátku nebylo nic jiného než kortikoidy, pomáhalo mi slunce, kterému jsem se rád vystavoval, a pobyt u moře. Za slanou vodou jsem holt musel. Úspěch byl dočasný, klid od rudých skvrn a rohovění kůže jsem měl tak na dva měsíce,“ vzpomíná mladík. Zkoušel prý kdeco. „Nadějně vypadala biologická léčba, ale tu pojišťovna hradí jen několika stovkám lidí, kterým nic nezabíralo. U mě aspoň zafungovala světloléčba a koupele v léčebném centru v Praze-Čimicích, kam jsem při tříměsíčních kúrách denně dojížděl,“ svěřil se Ondřej Šípu se svou terapií.

Ondřej zpívá s mělnickou kapelou Lykke til. Při koncertech ložiska lupénky zakrýval a v horku zpíval v bundách a košilích s dlouhými rukávy.

Zlom v jeho životě přinesla léčba přípravky Dr Michaels. „Nebál bych se je nazvat malým zázrakem. Během pár týdnů přinesly obrovské zlepšení!“ je nadšený Ondra, který už čtyři měsíce bez obav nosí kraťasy a trička s krátkým rukávem. „Za tři sady preparátu jsem dal asi devět tisíc. Tolik stál můj absolutní pocit štěstí,“ usmál se mladý muž.Obličej a hlava Ondřeje se zcela zhojily po čtyřech týdnech, zbytek těla po osmi a nohy po deseti týdnech. Statečný mladík má letos vůbec dobrý rok. Úspěšně dokončil magisterský obor mediálního studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zdroj: ŠÍP / datum vydání 25. 9. 2008

Autor: Vladislava Tomanová

Zázračná léčba! Nová naděje pro 300 000 Čechů nemocných lupénkou. (PDF)