Pacienti s lupénkou mohou použít nový přípravek

Lupénkou trpí 2–3 % světové populace, v České republice by to podle odborníků mohlo být přes 160 000 lidí. Jde o chorobu, která bezprostředně neohrožuje život, ale objevuje se kdekoliv na těle a pacientům do velké míry snižuje kvalitu života. Čeští pacienti s lupénkou nyní mohou využít nový přípravek, vyrobený z extraktů z rostlinných surovin a olejů.

"Lupénka je léčitelná, ale ne úplně vyléčitelná," řekl dnes novinářům František Novotný z pražského sanatoria Pro Sanum; vznik nemoci je totiž podmíněn geneticky. Nové přípravky – tělový gel, mast a olej ze série Dr Michaelse podle Novotného u kontrolní skupiny složené z jeho pacientů vykazují až 90 % účinnost.

Nové prostředky jsou volně dostupné v českých lékárnách, které je prodávají jako kosmetické prostředky. "Určitě neublíží a nebudou mít nežádoucí účinky," konstatovala dermatoložka Jana Hercogová z pražské nemocnice Na Bulovce. Podle výrobce je přípravek navíc použitelný i pro některé další kožní nemoci a mohou ho užívat také děti.

Nemoc vzniká, když imunitní systém vyvolává příliš rychlou regeneraci kožních buněk. Ty pak vytvářejí na povrchu kůže červená, šupinatá a zanícená místa, která mohou svědit, praskat, krvácet a být mimořádně bolestivá.

Téměř čtvrtinu pacientů navíc postihuje psoriatická artritida, která způsobuje záněty a otoky na rukou, na nohou nebo velkých kloubech.