Tomáš Váňa (11) - Kvůli lupénce byl bez vlasů

„Některé děti mi i nadávaly, štítily se mě. Většina si myslí, že je to nakažlivé, ale není,“ říká Tomáš. Díky mamince, která hledala pomoc na internetu, se vyléčil.

Tomáš Váňa (11) z Ústí nad Labem je sympatický puberťák, na kterého mrkne nejedna spolužačka. Ještě před rokem se ho však děti ve škole, ale i dospělí na ulici štítili. Trpěl úpornou formou lupénky. Šupinaté fleky měl na kůži hrudníku, na rukou i na nohou – a hlavně na obličeji a ve vlasech. Ty mu na některých místech dokonce už nerostly! Léky nezabíraly. Pomohly mu až přípravky, které lékaři odmítali a zdravotní pojišťovny nehradí.

„Lupénka se Tomášovi objevila v 5 letech, první výsev měl ve vlasech,“ popisuje maminka Markéta. Kožní lékař nejprve doporučil léčbu speciálním světlem. „Chodili jsme tam na půl hodiny denně. Po třičtvrtě roce se ale z pěti flíčků stal jednolitý flek přes celou hlavu, který byl půl centimetru vysoký, ze suché kůže mu už ani neprorůstaly vlasy,“ vypráví Markéta. Lékaři Tomášovi začali předepisovat léky – kortikoidy, masti a krémy s dehtem, speciální oleje. Nic ale nezabíralo. Vyzkoušeli i krémy z konopí, solnou jeskyni, bahno z Mrtvého moře – všechno bezúspěšně.

Na konci loňského roku se Tom dostal do puberty a lupénka se mu objevila po celém těle. „Nedalo se to zastavit, nechtěl chodit do školy. Měl ji na obličeji, v obočí,“ říká Markéta, která trávila hodiny na internetu a hledala pomoc, když si lékaři nevěděli rady.

„Jednou jsem našla sadu Dr Michaels a požádala o vzorek. Přišla mi odpověď, že vzorečky nedávají, ale že je možné se přihlásit do klinické studie v Praze v motolské nemocnici,“ říká Markéta.

V Motole na kožním Tomáše kompletně vyšetřili a dali mu na vyzkoušení dvě sady mazání. „Nevěřili jsme tomu, sedm let se s tím léčil a nikdy nic nezabralo. Za pět týdnů mu ale lupénka zmizela z hlavy,“ uvádí Markéta.

Přípravky existují, pojišťovna je ale nehradí

Tomovi pomohla tzv. přírodní kosmetika, kterou dosud lékaři odmítali jako neúčinnou. Po testech, jež proběhly v pěti fakultních nemocnicích v Česku, ale i v Rakousku, Maďarsku a Rusku, začali obracet, zdravotní pojišťovny ale ne.

„Efektivita léčby v klinických testech byla přes 82%. Výsledky jsou lepší u chronických případů lupénky, pro čerstvě vzniklé se nehodí,“ popisuje prof. MUDr. Jana Hercogová z Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze.

Stejný názor má i Tomášova kožní lékařka. „Délka trvání onemocnění se u našich pacientů pohybovala od půl roku do šesti let. Kromě jednoho pacienta došlo k mnohem dřívějšímu zlepšení než u jiných postupů,“ popisuje MUDr. Štěpánka Čapková z Fakultní nemocnice v Motole.

Přestože je tato přírodní kosmetika podle doktorů bezpečnější a účinnější, zdravotní pojišťovny ji nehradí. „Její obrovskou výhodou je skutečnost, že neobsahuje kortikosteroidy,“ upozorňuje prof. MUDr. František Novotný z Pražského dermatologického centra. Kortikosteroidy totiž způsobují ztenčení kůže, zpomalují hojení infekcí kůže a při jejich náhlém vysazení se lupénka ještě zhorší. Efektivita léčby je navíc podle prof. Hercogové jen asi 50%.

Autor: wer

Foto: Aha! – Martin Pekárek

Zdroj: http://www.ahaonline.cz/clanek/trapasy/30021/tomas-vana-11-kvuli-lupence-byl-bez-vlasu.html