Příběh Martiny Švecové

Přípravky Dr. Michaels na lupénku pomohly už tisícům lidí. Jedním z nich je i Martina Švecová, která se s psoriázou potýká od 14 let. Vzhledem k tomu, že ji sada přípravků Dr. Michaels velmi pomohla, rozhodla se poskytnout nám rozhovor a upozornit ostatní pacienty na pozitivní vliv preparátů na její kůži.

 

Od kolika let trpíte lupénkou? 

Asi od 14 let. Ale už dříve jsem viděla její projevy, takže jsem hned věděla o co jde. 

Lupénku máte dědičně nebo se u vás projevila jako první v rodině? 

Je to dědičné. Konkrétně po dědečkovi. Ale tomu se lupénka objevila až v 50 letech. 

Trpíte lupénkou po celém těle nebo jen na konkrétních místech? 

Začalo to ve vlasech, ale postupně se začala objevovat po celém těle. 

A jak jste se s tím smiřovala? Muselo to pro vás být ve 14 letech těžké. Puberta, spolužáci...

Ono to nezačalo hned tak úplně naplno, nejprve to bylo jen pár flíčků a to se dalo překonat. Navíc ve vlasech to tolik nebylo vidět, takže jsem ze začátku neměla pocit, že by si toho někdo nějak více všímal. Nikdy jsem navíc neměla ložiska větší než 2cm, takže to nebylo tragické. 

Jak jste lupénku léčila? Předpokládám, že jste chodila k dermatologovi, který navrhnul určitou léčbu? 

Vystřídala jsem mnoho kožních lékařů a většinou mi předepsali plnou tašku kortikoidů, mastiček a krémů na bázi steroidů. Zkoušela jsem klasické krémy i ručně vyráběné masti z lékáren. Většinou se kůže trochu zklidnila, část příznaků zmizela, ale úplně se to po těchto přípravcích nezahojilo nikdy. Vždycky se nemoc za krátkou dobu vrátila zpátky. 

Takže to byla taková krátkodobější léčba, která v tu chvíli pomůže, ale z dlouhodobého hlediska nic neřešila? Zkoušela jste vyměnit lékaře?

Zkoušela, ale i když jsem našla třeba nějakou vyhlášenou kožní lékařku, tak to v podstatě bylo to samé. Kortikoidy, chemie, prostě žádný zázrak. Děda vlastně taky vyzkoušel spousty přípravků. Jednou dokonce nějaký speciální sprej, který měl docela rychlé a dobré účinky, ale za půl roku se lupénka v plné síle vrátila zpátky. 

Kolik přípravků jste zatím vyzkoušela?

Kolem deseti. Byly to různé druhy, značky i složení, ale s výrobky Dr. Michaels jsem bezkonkurenčně nejspokojenější. 

Zkoušela jste někdy vysloveně bio přípravky nebo babské rady, různé bylinky nebo obklady? 

Z přírodních přípravků jsem zkoušela jen domácí konopnou mast, která měla celkem zklidňující účinky. 

Jak jste se dostala k přípravkům Dr. Michaels?

Vloni v únoru jsem četla rozhovor s primářkou kožního oddělení na Bulovce, s paní Hercogovou. Řekla jsem si, že když to používají na Bulovce a dokonce i na dětech, tak by to mohlo být dobré. Bohužel se to kvůli výše zmíněnému interview okamžitě všude vyprodalo a asi měsíc nebyly přípravky k sehnání. Později jsem ale přípravky sehnala a výsledky se dostavily takřka okamžitě. Nejdřív bylo vidět, že se s kůží něco děje a asi po 5 týdnech ložiska zmizela úplně.

Od té doby se vám lupénka nevrátila? 

Občas se objeví malý flíček, ale rozhodně ne v tak velkém množství. 

Jak intenzivně jste tedy přípravky používala na začátku a jak nyní? 

 Ze začátku jsem přípravky Dr. Michaels používala intenzivně, podle doporučeného dávkování. Měla jsem objednanou malou sadu, která obsahovala gel, olej i krém. Pak už jsem jednotlivé přípravky dokupovala zvlášť. Ze začátku jsem musela dokupovat gel, používala jsem ho do vlasů, navíc dvakrát denně, takže to bylo náročnější. Olej mám do teď, ten se vypotřebovává pomalu, a krém jsem zatím dokupovala jen jednou a používám ho do teď.

Jak často používáte přípravky nyní? 

Používám všechno, většinou obden a je to spíš kvůli údržbě momentálního stavu. Zvláštní je, že po kortikoidech se lupénka vrátí na stejném místě. Tady jde vidět, že to kortikoidy nejsou, že se na vyléčená místa nevrací. U kortikoidů se navíc při léčbě uprostřed vytvoří bílý flíček a ložiska mizí do stran, zatímco po přípravcích Dr.Michaels ložiska mizí plošně.. 

Jak jste se cítila , když příznaky psoriázy poprvé zmizely? 

Já jsem se vždycky utěšovala tím, že si toho okolí moc nevšímá. Že ty fleky vypadají u vody třeba jako štípance od komárů. Tak jako tak jsem se ale nikdy v plavkách necítila dobře. Zlomový okamžik nastal, když jsem si loni v létě poprvé vzala dvoudílné plavky, místo těch jednodílných. Byl to neuvěřitelně příjemný pocit. Osvobozující. 

Takže Vám to pomohlo i z psychické stránky? 

Ano, neuvěřitelně. Jsou věci, které vám zvýší sebevědomí. Například když si váš nový partner lupénky nevšímá a bere vás takovou jaká jste. To mi hodně pomáhalo. Ale to vnitřní uspokojení, když jsem se mohla ukázat v plavkách, aniž bych přemýšlela, co si lidé myslí, to bylo k nezaplacení. 

Chodíte ještě k nějakému dermatologovi?

Ne, už vůbec. Já tam od té doby, co používám přípravky Dr.Michaels, nepotřebovala.

Sdílet své zkušenosti s léčbou lupénky můžete s ostaními pacienty na webových stránkách: http://www.lupenka-lecba.cz