Lupénka (psoriasis), česky psoriáza je viditelné onemocnění kůže.
Jde o neinfekční, zánětlivé, autoimunitní onemocnění způsobené obrannou reakcí bílých krvinek. Přesná příčina vzniku onemocnění není dosud známa, významnou roli při jejím roli hraje genetika a druhotné faktory (např. další onemocnění). V dnešní době se v populaci objevuje stále častěji a stává se tak civilizační chorobou, kterou trpí 2–4 % obyvatelstva celého světa1. Dlouhou dobu může zůstat latentní, tedy bez jakýchkoliv projevů. Za původce psoriázy považují vědci geneticky určenou dysfunkci imunitního systému, která způsobuje nadměrnou produkci epitelových buněk.2
Lupénka v bodech:
- je chronická kožní choroba postihující 2–4 % obyvatelstva,
- není nakažlivá,
- lze léčit pouze její projevy, nikoliv příčiny,
- způsobuje vznik chronických, ostře ohraničených skvrn pokrytých stříbřitými šupinami,
- některé její formy si mohou vyžádat nemocniční léčbu,
- může vyvolávat svědění,
- je chronická, opakující se kožní choroba postihující 2–4 % obyvatelstva,
- podle etiologie hrají v jejím vzniku úlohu genetické sklony a druhotné faktory (např. další onemocnění),
- objevuje se v jakékoliv věkové kategorii, u mužů i žen,
- může přechodně ustoupit.
Formy lupénky 3
Lupénku rozlišujeme podle jejích projevů a místa výskytu na:
Ložiskovou
Projevuje se červenými, ohraničenými ložisky se šupinami. Nejčastěji napadá vlasovou část hlavy, lokty, kolena, bederní a hýžďovou krajinu. Jde obvykle o místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována, což je pro vznik lupénky typické. Nehty na rukou i na nohou mohou být žluté nebo důlkovité. Rozsev čerstvé psoriázy není na pohled esteticky uspokojivý, ale plošky většinou nesvědí, ani příliš nebolí a nepůsobí nemocnému více obtíží.
Kapkovitou
Vzniká hlavně u dětí a mladistvých a projevuje se malými ložisky, které jsou někdy svým tvarem přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám.
Inverzní
Vzniká v podpaží, na krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku. Projevuje se silně červenými, suchými, nebo mokvavými ložisky, umístěnými nejčastěji v kožních záhybech.
Pustulózní
Je zcela odlišná od jiných druhů psoriázy. Projevuje se puchýřky na dlaních či ploskách nohou. Obvykle ji provází silná horečka a zimnice. Tato závažná forma lupénky často vyžaduje hospitalizaci pacienta v nemocnici.
Generalizovaná a erytrodermická
Nejzávažnější forma, která vyžaduje hospitalizaci. Projevy jsou rozšířeny po celém těle, ložiska obvykle bolí a svědí. Současně se projevuje zvýšenou teplotou či horečkou, zimnicí, dehydratací, ztrátou bílkovin a otoky.
Kloubní
Postihuje malé klouby na nohou a rukou. Projevuje se oteklými prsty, bolestivostí a ranní ztuhlostí. Může však postihovat i velké klouby, typicky rameno nebo koleno, páteř a vaziva. Léčba této formy spadá do kompetence revmatologa.
- Parisi R, Symmons DP, Griffiths CE, Ashcroft DM (February 2013). Identification and Management of Psoriasis and Associated ComorbidiTy (IMPACT) project team. "Global epidemiology of psoriasis: a systematic review of incidence and prevalence". J Invest Dermatol. 133 (2): 377–85. doi:10.1038/jid.2012.339. PMID 23014338.
- http://niams.nih.gov/Health_Info/Psoriasis/default.asp
- https://www.psoriasis.org/about-psoriasis