Formy lupénky

Lupénku rozlišujeme podle jejích projevů a místa výskytu na:

Ložiskovou (80 až 90 % osob s diagnózou lupénky má tuto formu)

Projevuje se červenými, ohraničenými ložisky se šupinami. Nejčastěji napadá vlasovou část hlavy, lokty, kolena, bederní a hýžďovou krajinu. Jde obvykle o místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována, což je pro vznik lupénky typické. Nehty na rukou i na nohou mohou být žluté nebo důlkovité. Rozsev čerstvé psoriázy není na pohled esteticky uspokojivý, ale plošky většinou nesvědí, ani příliš nebolí a nepůsobí nemocnému více obtíží. Přípravky Dr Michaels pomáhají pouze s tímto typem lupénky.

Kapkovitou

Vzniká hlavně u dětí a mladistvých a projevuje se malými ložisky, které jsou někdy svým tvarem přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám.

Inverzní

Vzniká v podpaží, na krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku. Projevuje se silně červenými, suchými, mokvavými ložisky umístěnými nejčastěji v kožních záhybech.

Pustulózní

Je zcela odlišná od jiných druhů psoriázy. Projevuje se puchýřky na dlaních či ploskách nohou. Obvykle ji provází silná horečka a zimnice. Tato závažná forma lupénky často vyžaduje hospitalizaci pacienta v nemocnici.

Generalizovaná a erytrodermická

Nejzávažnější forma, která vyžaduje hospitalizaci. Projevy jsou rozšířeny po celém těle. Ložiska obvykle bolí a svědí. Současně se projevuje zvýšenou teplotou či horečkou, zimnicí, dehydratací, ztrátou bílkovin a otoky.

Kloubní

Postihuje malé klouby na nohou a rukou. Projevuje se oteklými prsty, bolestivostí a ranní ztuhlostí. Může však postihovat i velké klouby, typicky rameno nebo koleno, páteř a vaziva. Léčba této formy spadá do kompetence revmatologa.

 

Zdroje

  1. Parisi R, Symmons DP, Griffiths CE, Ashcroft DM (February 2013). Identification and Management of Psoriasis and Associated ComorbidiTy (IMPACT) project team. "Global epidemiology of psoriasis: a systematic review of incidence and prevalence". J Invest Dermatol. 133 (2): 377–85. doi:10.1038/jid.2012.339. PMID 23014338.
  2. http://niams.nih.gov/Health_Info/Psoriasis/default.asp
  3. https://www.psoriasis.org/about-psoriasis